Sports, Wednesday, October 2nd

Written by Nathan Bloechl on October 2, 2019

By: Nathan Bloechl — sports@kilj.com

Prep Cross Country:

Another meet. More Domination.

It’s all in a night’s work for Lyle Murray’s Mount Pleasant Panther girls’ cross country team.

The Panthers got another first-place finish from Abby Ryon as the Panther girls’ crushed the competition at the Washington Invite last night.

Ryon ran 21:23.76, almost a full minute better than second place.

Coincidentally enough, the second place finisher was Panther sophomore Abby Blint, who ran 22:12.80.

Maggie Jennings finished in 4th while Cristina Carthey (7th), Kendall Dascher (8th), Monroe Swain (9th) and Belle Meador (10th) all contributed to the scoring effort.

Senior Claire Holtkamp finished in 12th for the Panthers who suffocated the top-15.

All told, the Panthers finished with a team score of 22, 62 points lower than that of second place Fort Madison.

Here’s the full team standings:

  1. Mount Pleasant, 22
  2. Fort Madison, 84
  3. Fairfield, 106
  4. Washington, 111
  5. Highland, 146
  6. Sigourney, 239

On the boys’ side, senior Logan White was a top-10 finisher, while Luke Ryon went 19:43.28 for 11th as the Panther boys’ finished 4th overall.

White ran 19:38.37 good enough for 9th.

Nathan McWilliams, a promising sophomore, ran 20:27.80 which placed him 16th.

Gabe Feldmann went 21:14.93 for 24th.

Here’s the full team standings from yesterday:

  1. Fort Madison, 52
  2. Fairfield, 53
  3. Washington, 53
  4. Mount Pleasant, 98
  5. Sigourney, 231
  6. Highland, 282

In middle school, the boys’ placed 4th overall and were paced by Ben Carthey’s 2nd place time.

Nate Stroud followed in 18th place, Brayton Hutson (19th), Coleman Mowery (23rd), and Kaiden Dietzenbach (25th) also scored for the Panthers.

The girls finished 3rd as a team with Elsie Lange taking top honors for the Panthers in 3rd place.  Natalie McCormick was 12th, followed by Alexis Wagner in 14th, Charice Auwerda in 16th, and Addison Bentler in 19th place.

The race was held at Washington Golf and Country Club.

Prep Volleyball:

The Burlington Grayhounds’ got off to a fast start and never looked back as the #15 team in 4A swept the Panthers — ending their two match win streak last night.

With the victory, the Grayhounds earned their first ever conference championship in volleyball in school history.

Burlington, now 17-2, won 25-8, 25-15 and 25-14 to secure the top crown in the Southeast Conference.

Mount Pleasant, who never held a lead at any point last night, is now 5-17 and 1-4 in conference play.

It’s been quite the turnaround for Burlington High School, who per the Hawk Eye, are just eight years removed from a 0-23 season.

In Freshman:

  • 25-23 Mount Pleasant
  • 25-19 Burlington
  • 15-10 Mount Pleasant

In JV:

  • Mount Pleasant 19, Burlington 25
  • Mount Pleasant 15, Burlington 25

Mount Pleasant will be off until Thursday when they host Knoxville at home, match-time is set for 6:45 p.m.

Other prep volleyball from our area last night:

  • WACO fell to Cardinal, 3-1.

High School Football:

The latest Radio Iowa Football Poll has been announced and there are just two area or district teams ranked this week:

Class 4A

  1. WDM Valley (5-0), LW #1 @ Urbandale
  2. Dowling Catholic (4-1), LW #2 vs DSM Lincoln
  3. Cedar Falls (5-0), LW #3 @ CR Jefferson (Thur)
  4. Bettendorf (4-1), LW #4 vs Burlington
  5. Cedar Rapids Kennedy (4-1), LW #5 vs CR Washington
  6. Ankeny Centennial (4-1), LW #6 @ #7 S.E. Polk
  7. Southeast Polk (4-1), LW #7 vs #6 Centennial
  8. Ankeny (2-3), LW #8 vs DSM Hoover
  9. Fort Dodge (4-1), LW #9 @ DSM Roosevelt
  10. Waukee (2-3), LW (X) @ DSM East

Class 3A

  1. Western Dubuque (5-0), LW #1 @ Center Point-Urbana
  2. Solon (5-0), LW #2 @ #8 Washington
  3. Cedar Rapids Xavier (5-0), LW #3 @ Dubuque Wahlert
  4. Lewis Central (5-0), LW #4 vs Winterset
  5. Dallas Center-Grimes (4-1), LW #5 @ Humboldt
  6. North Scott (4-1), LW #6 vs Iowa City Liberty
  7. Sergeant Bluff-Luton (4-1), LW #7 @ LeMars
  8. Washington (5-0), LW #8 vs #2 Solon
  9. Independence (5-0), LW #9 @ Waterloo East
  10. Norwalk (4-1), LW #10 @ North Polk

Class 2A

  1. Waukon (5-0), LW #1 vs Oelwein
  2. Clear Lake (5-0), LW #2 vs #9 Crestwood
  3. Algona (5-0), LW #3 vs Clarion-Goldfield-Dows/CAL
  4. Waterloo Columbus (5-0), LW #4 @ Anamosa
  5. Des Moines Christian (4-0), LW #5 @ Centerville (tonight)
  6. Greene County (5-0), LW #6 vs Carroll Kuemper
  7. Benton (5-0), LW #7 @ #10 Nevada
  8. OABCIG (5-0), LW #8 vs Atlantic
  9. Crestwood (3-2), LW #9 @ #2 Clear Lake
  10. Nevada (4-1), LW (X) vs #7 Benton

Class 1A

  1. West Sioux (5-0), LW #1 @ #7 Western Christian
  2. Dike-New Hartford (5-0), LW #2 vs East Marshall
  3. Van Meter (5-0), LW #3 vs West Central Valley
  4. West Branch (5-0), LW #4 at North Cedar
  5. West Lyon (5-0), LW #5 vs Unity Christian
  6. South Central Calhoun (5-0), LW #6 vs South Hamilton
  7. Western Christian (5-0), LW #7 vs #1 West Sioux
  8. Iowa City Regina (4-1), LW #8 @ South Hardin
  9. Mount Ayr (5-0), LW #9 @ Panorama
  10. Treynor (5-0), LW #10 vs Underwood

Class A

  1. West Hancock (5-0), LW #1 @ North Union
  2. Saint Ansgar (5-0), LW #2 vs Hudson
  3. North Tama (5-0), LW #3 @ #5 Grundy Center
  4. Westwood (Sloan) (5-0), LW #4 vs Woodbury Central
  5. Grundy Center (5-0), LW #6 vs #3 North Tama
  6. BGM (Brooklyn) (5-0), LW #7 @ Belle Plaine
  7. South O’Brien (5-0), LW #8 vs MMCRU
  8. MFL MarMac (5-0), LW #10 @ Maquoketa Valley
  9. South Winneshiek (4-1), LW (X) @ Nashua-Plainfield
  10. Earlham (4-1), LW (X) @ AHSTW

Eight-man

  1. Don Bosco (5-0), LW #1 @ Northwood-Kensett
  2. Turkey Valley (5-0), LW #2 vs Lansing-Kee
  3. Remsen St. Mary’s (5-0), LW #3 @ #8 Harris-Lake Park
  4. Coon Rapids-Bayard (5-0), LW #4 @ #5 Audubon
  5. Audubon (5-1), LW #5 vs #4 Coon Rapids-Bayard
  6. Lenox (6-0), LW #6 @ S.E. Warren
  7. Easton Valley (5-0), LW (X) @ Central City
  8. Harris-Lake Park (5-0), LW #8 vs #3 Remsen St. Mary’s
  9. Newell-Fonda (4-1), LW #9 @ AR-WE-VA
  10. CAM (5-0), LW (X) @ Woodbine

The Mount Pleasant 7th Grade football team defeated Fairfield last night, 14-0 for their first win of the season.

The Fairfield offense had negative total yards of offense.

Sacks

  • Gage Whaley
  • William Birdsell x3

Fumble Recoveries

  • Izaac Zhilman
  • Bryton Weir

Interceptions

  • Cooper Coleman

Payton Walker had two rushing touchdowns for the Panthers who play at home versus Burlington next Tuesday.