SATURDAY STATE TRACK INFORMATION

Written by John Kuhens on May 19, 2018

Danville and New London girls ran in the 4×400 relay  Bears won it and New London finished 4th…Danville won Class 1A team title with 56 points, New London girls ended up with 25, MPHS girls scored 16 points and the MP boys scored 37

Danville girls finished 2nd in 4×100 relay, picked up 8 team points and now have 46, don’t think anyone can catch em

Abby Ryon of Mt. Pleasant ran the 1500 meters and finished 11th in 4:59.24

Addison Parrott of Danville finished 11th in the 1500 meter run 5:08.51, Lexi Brown of New London finished in 12th 5:08.89

Cody Mertens ran the 1600 meter race for MPHS and finished 5th in 4:29.15 gives Mt. Pleasant boys 37 points for the meet.

Jagger Gourley Mediapolis 6th in 200 dash 22.79

Caleb Gehle of Ft. Madison finished 6th in wheel chair 200

Brandon Snowden WMU finished 8th in boys 200 meters 23.02

Class 3A boys team race has MPHS 5th with 33 Atlantic 1st with 53. Class 3A girls Benton 1st with 51, MPHS 13th with 16. Class 1A girls team scores after 15 events, Danville in 1st with 30 points, New London 8th with 20.

Cole Burns and Jake Lowe …..ran the 110 meter high hurdles in Class 3A….Burns 3rd in 14.87 winning time 14.31 Grant Reed Atlantic 14.77. Jake Lowe walked the race and hopped over the hurdles with a bad hamstring he finished race to get a team point

MPHS  boys shuttle hurdle relay team finished 2nd to Carlisle who won in a time of 56.83, MP ran 56.87

Jacob Stukerjurgen ran a 1:58.48 to finish 10th in 3a boys 800 meters, Kyle Vanderham ran 2:03 for 20th

Maggie Jennings finished 19th in 3a 800 meter run 2:23.38. Bret Schneider of Ft. Madison 7th with a 2:19.03

Mediapolis boys sprint medley relay finished 3rd in 1:34.28-Zach Osborne-Brady Pfeiff-Brennan Swafford-Jagger Gourley.  Pekin was 2nd 1:33.84, winner Beckman new record 1:33.69

Waco boys sprint medley runs 6th in their heat 1:40.37-Calvin Battle-Drew Kissell-Colton Horak-Elijah McGohan. Cardinal was 3rd in that heat 1:37.96

Danville girls sprint medley defends title with a 1:50.79, Grace Grothe, Alexis Bauer, Kathryn Luers and Alyssa Pfadenhauer, New London 7th 1:53.63, Jenna Hummell, Kara Krieger, Carson McSorley, Savannah Sutherland.