SPORTS SEPTEMBER 16, 2016

Written by John Kuhens on September 16, 2016

FROM THE IRIS BOWLING CENTER AND SPLITZ LOUNGE SPORTS DESK.

Mt. Pleasant girls and boys ran in the Tim Lamb Cross Country Invitational at Ft. Madison. Girls’ Team Scores: 1. FM 29 pts. 2. Fairfield 84 pts. 3. Washington 96 pts. 4. MP 101 pts.  Individual winner was Sierra Howardson of Mediapolis running 19:50.
Individual Places:  3. Abby Ryon 20:20

  1. Delaney McDowell  22:38
  2. Kelsey Notestein 23:12
  3. Taylor Murray  23:29
  4. Kendall Dascher  24:24
  5.                       Claire Hotlkamp  24:41

Danville-New London won the “B” Class with  57 score, individual winner was Allison Renfro in a 21:39 time.

 

Mt. Pleasant won the boys’ class with 23 points, led by #1 ranked Logan Murray who won the race in a time of 16:20, just ahead of Burlington’s outstanding runner Cole Schroeder who was at 16:29.  Cody Mertens finished 3rd for MPHS running 17:10, Adam Bodenham was 4th, Kyle Vanderham 6th and Ryan Hutchison was 9th and Jonathan Ita 10th and Dalton Krum 16th.  In the “B” division, Illini West won the team title with 39 points, Holy Trinity Catholic was 4th, Van Buren 5th,Danville-New London 6th, WMU 7th and Mediapolis 8th.  Nathan Fraise of Columbus Community won in 17:10.

 

The Mt. Pleasant  Middle School teams competed at Fort Madison.  The girls had a 3rd place team finish led by Crisitna Carthey’s 6th place finish with a time of 16:12 for the 2 + mile course.  Behind her was Kenna Lamm(19), Anna Ostby(25), Jessi Andrew(26), Abby Blint(28), and Marie Sitar(31) to round out the top 6 finishers on the team.

 

The MP Middle School boys had a team place of 7th. Top finisher was Drake Snavely coming in 22nd with a time of 15:29.  Following him was Heath Brooks(27), Nathan McWilliams(45), Logan Lee(46), Matt Brooks (57), and Luke Ryon(58).

 

.

AREA VOLLEYBALL SCORES:  #6 Holy Trinity Catholic swept Central Lee, #13 New London won in 3 sets over Cardinal of Eldon, #11 Class 2A Mediapolis swept  WMU 25-15, 25-14, 25-8, Wapello won in 3 over Pekin.

 

The Mt. Pleasant 7th grade girls volleyball team played at Ottumwa on Thursday.

 

A match Panthers lost in 2 sets

Leading the Serving:

Ava Lowery  4/5   2 aces

Ralyn Seberg 2/2   2 aces

 

B match lost in 2 sets

Serving:

Jenna Smith  5/7  4 aces

Erica Dempsey  5/6  2 aces

 

C match split the two sets

Serving:

Ale Carrillo  5/7  5 aces

 

D match Mt. Pleasant won

Regan Seberg  7/8  6 aces

Jadan Brumbaugh  8/10 6 aces

 

 

Ottumwa 8th grade Middle School Volleyball played at Mt Pleasant Thursday.

“A” match:  Ottumwa         21     21

Mt Pleasant      8       2  (record 0-2)

MP serving stats:  Maddie Moore   4-6  (4 points)

 

“B” match:  Ott   21   21

MP    7     9  (0-2)

MP SV stats:  Heather Sutherland   2-3  (1)

Avery Sutter              2-4  (2)

 

“C” match:  Ott   21   21

MP    9   12  (0-2)

MP SV stats:  Nicole Stewart  7-9  (5)

 

“D” match:  Ott and MP split the two sets

MP SV stats:  Jordan Aplara          8-9  (5)

Kionna Parrish         6-8  (5)

 

 

 

The Mt. Pleasant Panthers 1-2 overall and 0-1 in the district, will travel tonight to Oskaloosa to play the Indians who are 2-1 overall and 1-0 in the district. Osky rolled to a big road win Friday 49-0 over Ft. Madison. The first play of the game Oskaloosa scored on a 74-yard pass play and that was just the start of a big night.  The Indians who had been grinding out drives in its first two games of the season, changed gears and used big plays in this game, the Indians had drives of one, two, and two plays to score 35 1st quarter points.  Quarterback Ethan Arnold finished the night 2-for-5 for 107 yards and a pair of touchdowns. Bennett Spry had one reception for 74 yards and a TD, Spry ended up with 253 all-purpose yards in the game.

 

AREA FOOTBALL GAMES FOR 9/16/16

Class 3A

Fairfield at Keokuk (both teams 2-1 overall and 0-1 in district)
Fort Madison at West Burlington/Notre Dame
Solon at Washington (For the championship of the district more than likely)

Class 2A

Mediapolis at Anamosa
Mid-Prairie at Mount Vernon

Central Lee at Albia

Class 1A

Columbus Community at Louisa-Muscatine
Highland at Wilton
Sigourney-Keota at Regina, Iowa City
Wapello at Van Buren Community

Class “A”

Cardinal, Eldon at Lynnville-Sully
Danville at Winfield-Mt. Union (CANCELLED LACK OF #’S AT DANVILLE)
Montezuma at New London (playoff implications already)
North Mahaska at Pekin

8Man

English Valleys at Lone Tree
Springville at WACO

CLASS 4A

Newton at Burlington ( (ND))
Ottumwa at Des Moines, Roosevelt ( (ND))

 

Southeastern Community College (SCC) will host the first-ever Dirty Hawk 5K on Saturday, October 29 in West Burlington. This mud run will take racers on a 5K loop, over, through and around SCC’s West Burlington campus with plenty of obstacles along the way.  Race proceeds will support SCC student clubs and organizations.  For more news or to learn about Southeastern Community College, visit: http://www.scciowa.edu/rss/news/index.html