SPORTS FEBRUARY 4, 2017

Written by John Kuhens on February 4, 2017

SPORTS FEBRUARY 4, 2017

The Class 1A and 2A wrestling sectionals will be wrestled today at sites around Iowa.  The wrestling begins at noon at each site and the top two place finishers in each weight class will advance onto the districts to be wrestled Saturday the 11th.

Class 1A Sectional at Mediapolis has Highland, Lone Tree, L&M, New London, Waco, Wapello and Wilton competing along with the Bulldogs.  The District for the wrestlers advancing will be at Wilton.

The Class 2A Sectional at Keokuk has Davis County, Eddyville-Blakesburg-Freemont, Fairfield, Washington, West Burlington/Notre Dame/Danville along with the Chiefs.  The wrestlers advancing to the District will go to Fairfield.  Columbus Community/WMU will wrestle at the Williamsburg Sectional and advance wrestlers to the Fairfield district also.  KILJ-FM 105.5 and kilj.com will have wrestling reports throughout the day on the radio and our website.

 

BASKETBALL FROM FRIDAY NIGHT:

GIRLS:
Central Lee 47, Van Buren 37
Columbus, Community 47, Lone Tree 31

Burlington 43 Davenport West 33

Burlington Notre Dame 49  Danville 40
Fairfield 46, Keokuk 39 (OT)
Holy Trinity Catholic 39, New London 37
Mediapolis 50, Winfield-Mt Union 28
Ottumwa 71, Des Moines, Abraham Lincoln 40
Waco 50, Cardinal, Eldon 19
Wapello 49, Highland 43
Washington 41, Fort Madison 34

 

BOYS:

New London 65 Holy Trinity Catholic 58
Central Lee, Donnellson 43, Van Buren Community 35
Danville 75, Notre Dame, Burlington 59
Davenport, West 77, Burlington 44
Fairfield 52, Keokuk 24
Fort Madison 70, Washington 53
Highland, Riverside 62, Wapello 61
Iowa Mennonite, Kalona 49, Pekin 33
Lone Tree 69, Columbus Community, Columbus Junction 34
Muscatine 86, Davenport, North 78 (2 OT)
Ottumwa 49, Des Moines, Lincoln 47
Solon 84, Maquoketa 55
WACO, Wayland 44, Cardinal, Eldon 35
Winfield-Mt. Union 59, Mediapolis 53

 

SOUTHEAST IOWA SUPER CONFERENCE GIRLS BASKETBALL “SHOOTOUT” GAMES WILL BE PLAYED SATURDAY, FEBRUARY 4.

The SEI Super Conference Girls Basketball “Shootout” games will pair the first place team in the North Division against the first place team in the South Division.  Also, the second place teams in each division through the ninth place teams will play each other.

NORTH DIVISION                                   SOUTH DIVISION

  1. Mediapolis @                          Central Lee

(This will be 1 varsity game between Mediapolis and Central Lee at Central Lee starting at 6:00pm! KILJ will broadcast live, JV game cancelled)

@ Van Buren

  1. Pekin vs Notre Dame – 6 PM
  2. Lone Tree vs Van Buren – To follow

 

@ Danville

  1. Wapello vs Holy Trinity – 6 PM
  2. Highland vs Danville – To follow

 

@ New London

  1. L-M vs WACO – 6 PM
  2. Columbus vs New London – To follow

 

@ Cardinal

  1. IMS vs West Burlington – 6 PM
  2. W-MU vs Cardinal – To follow

 

 

 

 

Some Mt. Pleasant Rec Department Programs to sign up for.

Little Dunkers 1st-2nd Grade:

This program introduces the skills needed for basketball including dribbling, passing, shooting, and playing defense. Lowered hoops with a smaller ball are provided! This program will be instructed by the Mount Pleasant High School Boys Varsity Coach, Paul Rundquist.

Registration: Feb. 1-24

Program Dates: March 13-16

Time: 5-6 pm

Location: Cottrell Gym (310 E Madison)

Fee: $20 Residents and $25 Non-residents

Indoor Soccer Camp 1st-8th:

This program is for girls and boys to learn the basics of the sport through fun instructional drills, sportsmanship, and fun! Participants will learn fundamentals of soccer while interacting with other children and getting exercise. This camp will be instructed by the Mount Pleasant Varsity Girls Soccer Coach, Brennan Williams and the Mount Pleasant Varsity Boys Soccer Coach, Neil Schmitz.

Registration: Feb. 1-24
Camp Dates: March 6-9

Time:
1st-3rd 5:30-6:15 PM
4th-8th 6:15-7:00 PM

Location: Cottrell Gym (310 E Madison)
Fee: $20 Residents & $25 Non-residents

Flyers have been sent to the schools.