FRIDAY STATE WRESTLING RESULTS

Written by John Kuhens on February 17, 2017

CLASS 3A

113 lbs.-Ryan Steffensmeier Ft. Madison lost his wrestle back Friday afternoon to Kobey Pritchard of Indianola  by fall.  Ryan wrestles Jakey Penrith of Cedar Falls in the wrestle back Saturday for 7th place.

138 lbs.-#3 Harlan Stffensmeier Ft. Madison lost against #1 Tristan Lara of Ft. Dodge 10-2 in the semi finals, will wrestle back Saturday against Bryce Murano of Dallas Center Grimes who Steffensmeier beat 19-4 to start the tournament.

182 lbs.-Spencer Sherwood Burlington lost against #1 ranked Max Lyon of Epworth Western Dubuque 11-0 in the Semi Finals.  Sherwood will wrestleback against Garrett Kubovec of Cedar Rapids Kennedy on Saturday

 

CLASS 2A

106 LBS.-#8 Jarod Kadel Columbus Community/WMU won over#5 Carter Weeks of Vinton in the semis tonight 5-3 in triple overtime, he will wrestle Grayson Kesterson of Williamsburg in the finals.

113 lbs.-Ashton Meyers Keokuk beat Caleb Fuessley of Center Point 11-2, he wrestles back tomorrow against Eric Faught of Clear Lake

126 lbs.-#7 Kyle Anderson won 7-6 over Brady Fritz of S. Tama, he wrestles back Saturday against Gabe Rupke of Chariton

132 lbs.-#4 Brant O’Shea Keokuk won  8-6 against #8 Ryan Steffen of Crestwood, he will wrestle Matt Robertson of Assumption in the finals.

145 lbs.-#8 Austin Hazelett Washington won by fall in 1:22 over Tate Battani of Ballard, he wrestles Matt Stines of Cherokee in the wrestle backs

152 lbs.-#8 Trey Van Weelden Washington lost 3-1 against  #9 Cael Krueger of Denver Tripoli, he will wrestle #1 Joe Kelly of West Liberty in wrestle back Saturday

170 lbs.-#3 Tucker Morrison Columbus Community/WMU lost 4-1 to #4 Kyle Fisher of S.E. Valley in the semi finals tonight.  Tucker will wrestle Jacob Winger of Harlan in the wrestle backs

285 lbs.-Brendon Lunsford  Fairfield won 4-3 over Elijah Van’t Hof of Sioux Center, Lunsford still going in the wrestle backs.

CLASS 1A:

106 lbs.-Daniel Meeker Wapello won against  against Connor Attkison of Tri Center in wrestle back, advances to wrestle Dan Kimble of Don Bosco next.

113 lbs.-Devon Meeker Wapello won 8-3 over  Kurtis Krager of OABC in the semis, wrestles Cael Happel of Lisbon in the finals.

126 lbs.-Zach Osborne Mediapolis lost by TF to #1 undefeated and 2 time champ Alex Thomsen of Underwood in semis, wrestles back against Ben Moyer of Alburnett.

138 lbs.-#1 Austin Leopard L&M lost  his semi final match to Kory Van Oort of W. Sioux.  Wrestles Guy Sudman of Underwood in wrestle back

152 lbs.-#2 Brennan Swafford Mediapolis won 6-1 over  #5 Brady Wilson Logan Magnolia in semis, wrestles #1 Zachary Axmear of English Valley in Championship

285 lbs.-Cody Crawford Waco  lost 5-2 to #10 Mitchell Smith of St. Ansgar, Cody wrestles for 7th Saturday